- Du är här:
- Startsida
- Omsorg och stöd
Gammal nyhet
Den här nyheten publicerades och är kanske inte aktuell längre.
Publicerad klockan .
Trubadurer gästade Götene Äldrecenter
På måndagen gästades Äldrecenter av trubadurerna Lafa & Glenn som bjöd på spelglädje. Deras repertoar bestod av välkända låtar, flera lockade publiken till allsång, för att nämna några av dessa ”Flottarkärlek”, ”Leende guldbruna ögon” och ”Margareta”. Trubadurerna framförde också lugna låtar med tänkvärda texter som ”Ingen plockar en maskros” och ”I natt jag drömde”.
Kända ansikten sedan tidigare år
Lafa & Glenn har tidigare haft musikstunder inom Handikappomsorgen i Götene och för flera blev det ett kärt återseende vid denna spelning. Trubadurerna heter Lars Karlsson och Glenn Jonasson och var för många kända ansikten sedan tidigare då Lars arbetar i kommunens verksamhet och Glenn gjort det tidigare.
Uppskattad underhållning
Underhållningen avrundades med ”Blinka lilla stjärna” med fyra verser av fin text, inte så vanligt men mycket uppskattat av publiken, samlingen avslutades med applåder och blommor.
Var det här informationen du sökte?
Tack för att du hjälper oss!
Rekommenderat
%20Hemtj%C3%A4nstbild.webp)
Hemtjänst i toppklass
Götene kommun har landets tredje bästa hemtjänst enligt Hemtjänstindex 2024. Inom delområdet Stöd och...

Nyhetsbrev om näringsliv och företagande, nr 1 2025
En gång i månaden skickar vi ut ett nyhetsbrev om och för näringslivet i Götene kommun. Det innehåller...
%20film.webp)
Filmen om hur Götene blev världens mest kända svenska kommun
Kommer du ihåg när hela världen plötsligt upptäckte Götene?! Men vad var det egentligen som hände? Ta...
%20Tr%C3%A4dkrona.webp)
Familjecentralen på Kronan
Från och med vecka 8 kommer Familjecentralen vara vid Kronan på Vikingagatan.