- Du är här:
- Startsida
- Omsorg och stöd
Gammal nyhet
Den här nyheten publicerades och är kanske inte aktuell längre.
Publicerad klockan .
Seniorer surfar i Källby
Publicerad: klockan
%20K%C3%A4llby2018.jpg)
Deltagare på kursen i Källby. Klicka på bilden för att förstora.
Nu är Källbyseniorerna igång och lär sig att ”surfa”, ja på surfplatta alltså. Det är härligt att se den nyfikenhet som finns kring den nya tekniken!
En grupp om 6-7 personer möts på Träffpunkten för att lära sig ”Ipad steg för steg” och det är härligt att se den nyfikenhet som finns kring den nya tekniken och möjligheter till delaktighet i samhället. Först hölls en informationskväll i november, därefter startade den cirkel som nu är i gång, ledare via Studieförbundet Vuxenskolan.
Detta är en av de sista cirklarna inom detta Folkhälsoprojekt men vi ser att intresse finns för att träffas och lära mer, både av en ledare men också av andra genom erfarenhetsutbyte, tankar finns inför kommande år med fler träffar men de är ännu i planeringsstadiet.
Mer information om projektet
Mer information om projektet och tidigare kurstillfällen.
Kontakt
Projektledare är Barbro Hallberg, frivilligsamordnare
Telefon: 0511-38 62 36
E-post: barbro.hallberg@gotene.se
Var det här informationen du sökte?
Tack för att du hjälper oss!
Rekommenderat
%20Hemtj%C3%A4nstbild.webp)
Hemtjänst i toppklass
Götene kommun har landets tredje bästa hemtjänst enligt Hemtjänstindex 2024. Inom delområdet Stöd och...

Nyhetsbrev om näringsliv och företagande, nr 1 2025
En gång i månaden skickar vi ut ett nyhetsbrev om och för näringslivet i Götene kommun. Det innehåller...
%20budget%20kran.png)
Om vardagsekonomi och försäkringar på öppna förskolan
Välkommen på information om vardagsekonomi och försäkringar på öppna förskolan måndag den 17 februari....
%20film.webp)
Filmen om hur Götene blev världens mest kända svenska kommun
Kommer du ihåg när hela världen plötsligt upptäckte Götene?! Men vad var det egentligen som hände? Ta...